בית יציקה של פעם -יציקות- של אלעד עובד (אתר החדשות ״דבר״ )

שתפו באהבה

בית היציקה אלעד עובד, יציקות,  נמצא בשביל התנופה 3, בקומה השנייה בבניין, שאליה עולים במעלית משא. בניגוד לכאוס והגרפיטי בחוץ, בית המלאכה מסודר ביותר. בכניסה מדפים על מדפים – ספריית תבניות ומודלים שהוותיקים בהם כבר בני יותר מ-20 שנה

"המודלים הם הנכס הכי חשוב של המפעל", אומר אלעד עובד (52), הבעלים. "כל תהליך יציקה מתחיל מהכנת מודל, ויש הרבה דברים שחוזרים על עצמם. אני זוכר כמעט את כל המודלים שייצרנו, ואם מישהו יגיד שהוא רוצה דוגמה של חתולים, של חמסה, של נשר או של כל דבר אחר, אני יודע לשלוף לו מהספרייה".

בעבר יצרו בבית המלאכה יותר מוצרי יודאיקה ומוצרי פרסום לחברות, בתקופה שבה כמעט כל חברה הזמינה לעובדים שלה מחזיקי מפתחות שמאפשרים פתיחה של עגלות בסופר. אבל כיום רוב העבודה היא בתחום התכשיטים.

עובד גדל בתוך עולם היציקות והמלאכה. אביו היה בעליו של המפעל, ושל חנות מוצרי התכשיטנות 'דיאור' בכיכר המושבות בתל אביב. "התחלתי לעבוד אצל אבא בגיל מאוד צעיר, 11 או 12", הוא מספר, "גם בשירות הצבאי עבדתי בערבים. אחרי הצבא למדתי את תהליכי הייצור לעומק, ב-1999 לקחתי על עצמי את המפעל, וב-2005 פתחתי את חנות המפעל בכיכר המושבות".

תהליך העבודה מתחיל מעיצוב המודל. בעבר שלב זה היה מורכב, ודרש לא אחת עבודת צורפות של ממש, וכיום ניתן לעשות אותו גם באמצעות הדפסה תלת-ממדית. בהתאם למודל מכינים בהמשך תבניות מסיליקון מיוחד עמיד לחום. התבניות מוכנסות למכונה שמסתובבת במהירות גבוהה. מתוך יורה לוהטת נמזגת למכונה, באמצעות מצקת, תערובת מתכות (מזק) – סגסוגת שמבוססת על אבץ וניתכת ב-450 מעלות צלזיוס.

לימור לרמן, מנהלת אלעד ע. יציקות, עובדת במקום כבר 15 שנים: "אנחנו עובדים בעיקר מול מעצבות תכשיטים, חברות קידום מכירות, יודאיקה ומעצבות אופנה". בין היתר מבצע בית היציקה עבודות עבור מעצבת האופנה דורין פרנקפורט, שהמתפרה שלה נמצאת אף היא בקריית המלאכה, וכן עבור המעצבות ים אסולין, הגר סתת, ניב תכשיטים ועוד.

"אנחנו מייצרים עבורן את החלקים בעיצוב שלהן", מסבירה לרמן. "כל מעצבת מגיעה אלינו עם חזון עיצובי, ואנחנו מממשים לה אותו. מובן שכל העיצובים שלהן הם בלעדיים ואינם מוצעים למכירה בחנות. יש כיום הרבה מעצבות שמייצרות בכמויות גדולות והיו יכולות לעשות זאת במזרח, אבל הן מעדיפות לעשות את זה כאן, כי יש כאן עם מי לדבר, יש זמינות; יש בקרת איכות מחמירה ושירות אישי לכל מעצבת. חלק חשוב מתודעת השירות שלנו היא שהלקוחות שלנו הן שותפות שלנו, וחשוב לנו שיקבלו את המוצר הכי טוב, כי כשהן צומחות גם אנחנו צומחים".בית יציקה של פעם

 


שתפו באהבה

אודות המחבר

Avatar photo

ענת שקד

ענת שקד - וכולם מדברים עליך
משפיענית רשת
ניהול תוכן
עיתונאית
משרד יחסי ציבור ויעוץ תקשורת

השארת תגובה