אין דבר שעמד כנגד הרצון של עורך הדין לירום סנדה

שתפו באהבה

האם רק אדם שצמח ממשבר כמו עורך הדין לירום סנדה יכול להגיע כל כך רחוק? ״לדעתי האישית כל אדם שמנסה למתוח את הגבולות שלו עד הקצה יכול להגיע הכי רחוק שרק אפשר" – בואו לקרוא כתבת מגזין מרתקת ומעוררת השראהאם רק אדם שצמח ממשבר כמו עורך הדין לירום סנדה יכול להגיע כל כך רחוק? ״לדעתי האישית כל אדם שמנסה למתוח את הגבולות שלו עד הקצה יכול להגיע הכי רחוק שרק אפשר" – בואו לקרוא כתבת מגזין מרתקת ומעוררת השראה.

היו אלה הימים שטרם נכנסו רשתות הענק לתחום, ובתחום הציוד המשרדי לא הייתה לנו תחרות. עד שביום אחד זה קרה.

הייתי בערך בן 13, לפני עשרים שנה, כשנפתחה רשת של ציוד משרדי נפתחה ממש בסמוך אלינו ובבת אחת התחילה תחרות, והרווחיות הצטמצמה. כמעט במקביל, אבא סבל מפריצת דיסק, והושבת מפעילות למשך כמעט חצי שנה. שכב בבית בלי יכולת לזוז ולא יכול היה להגיע לעבודה. משום כך לא היה מי שינהל את העסק. דווקא בזמן הכי קריטי".

התוצאה הייתה בלתי נמנעת: העסק החל לדעוך.

"במקביל, דעכו גם הנישואים של הוריי, והם פנו להליך גירושין שהתנהל ממש לצד לקריסה הכלכלית. צרות, כמו שאומרים, מגיעות בצרורות. כמו מכונת ירייה. מן הסתם היה קשר בין האירועים. לבלגן בעסק הייתה השפעה על הזוגיות".

"אבא עוד ניסה להציל את העסק, עשה את כל מה שניתן היה ועוד יותר, אבל המצב הרפואי שלא לא היה טוב והוא גם נכנס לדיכאון. היה לו קשה עד בלתי אפשרי להתמודד עם כל מה שקורה מסביב".

מה קרה , לאן הובילה ההתרסקות הכלכלית ?

"בהגיעי לגיל 16 עברתי לגור עם אבי. רציתי לעזור לו, לתמוך בו. פחדתי שיתפרק. כבר אז החלטתי שאלך ללמוד משפטים כדי שאוכל לעזור לו לצאת מזה. כך עברו השנים, ואבא לא הצליח לשקם את עצמו. במשך 15 שנה הוא כנהג מונית. אני בינתיים סיימתי את הצבא. הלכתי ללמוד במכינה באוניברסיטת חיפה. אחרי שסיימתי את המכינה חבר ילדות טוב הציע לי להירשם ללימודי כלכלה בסידני, אוסטרליה. נרשמנו, עברנו את כל המבדקים, אבל ברגע האחרון זה לא הסתדר עבור אותו חבר".

"מי ששילם את הלימודים היה אבא –אלף שקל בחודש; סבא שלי שחי מהרנטות שקיבל מגרמניה כניצול שואה – עוד אלף; ואני עצמי הייתי משלם אלף. מדי פעם אמא הייתה עוזרת, רק כדי שאוכל ללמוד ולצאת עם תואר"ץ

"התחלנו את הלימודים. התקדמנו לאט לאט. אבא שלי נתן לי כל שקל פנוי, כדי שאוכל להתקדם וכדי שיהיה לי טוב, שאוכל לתקן".

"כך חלפו הימים. אני גרתי אצלו, למדתי משפטים והגעתי לרגע שצריך למצוא התמחות. חיפשתי וחיפשתי, אבל בלי קשרים ובלי עזרה – כבר לפני 10 שנים השוק היה מוצף – היה בלתי אפשרי למצוא התמחות. פספסתי את המועד שהייתי צריך לעשות את המבחן הקרוב כי לא היה לי מועד להתמחות. אבא שלי מצא לי התמחות אצל עו"ד שעוסק בהוצאה לפועל".

"אחרי מבחן במכללה תוך כדי המבחן הרגשתי את הטלפון שלי מצלצל שוב ושוב ושוב. חייגתי לאמא שלי ושאלתי מה קרה. "אני לא יכולה לספר בטלפון", היא ענתה קצרות, " תגיע הביתה דחוף". ניסיתי שוב. "תגיע עכשיו הביתה", היא חתכה. המשכנו בדרך לחיפה, הדלקתי את הרדיו ובדיוק התחילו החדשות. "בתאונת דרכים קטלנית בכביש בצפון, רכב שעבר פס הפרדה לבן התנגש במונית. יש הרוגים"".

"כשהגעתי ראיתי שתי ניידות וחמישים איש עומדים. ראיתי את אחותי בוכה. הקצין נכנס ודיבר עם שנינו. "אבא שלך נהרג במקום בתאונת דרכים קשה. הרכב שהתנגש בו חצה קו הפרדה לבן, בכביש שיש בו נתיב אחד לכל כיוון. גם הנהג שפגע בו נהרג במקום יחד עם אישה שישבה לידו".

"חודש אחרי התאונה הכרתי עו"ד בשם יוסי ליבנה. אדם מקצוען, ותיק ומנוסה. אחד מעורכי הדין הכי טובים וחכמים בארץ. הגעתי אליו דרך חבר על מנת שיבדוק את התיק של תאונת הדרכים של אבא מבחינה משפטית. פגשתי אותו פעם אחת, פעם שנייה כשסיימנו את הפגישה השנייה הוא אמר לי: "אתה מוצא חן בעיניי, אני מחפש אנשים כמוך, אני רוצה שתבוא לעשות התמחות אצלי". היה לו משרד גדול מאוד באותה תקופה, ייצג הרבה אנשים, כמו את מפעלי ים המלח של דנקנר. משרד מוביל שיצאו ממנו כמה וכמה שופטים, כמו שמעון שר ועפרה אטיאס, שהיום אני מופיע אצלה הרבה".

"זאת הייתה התמחות, אבל הוא לימד אותי ממש לכתוב ולקרוא, לימד אותי מה זה לקוח ואיך מטפלים בו. אצלו צברתי כל ידע משפטי שהפך אותי למי שאני היום. ידע שאני מנסה להנחיל לעורכי הדין שלי. על כל מכתב שבו יש פסיק לא במקום, היה מחזיר לי שבע פעמים לתיקון".

"תוך כדי ההתמחות גם השלמתי תואר שני במנהל עסקים, עם התמחות במימון. ועשיתי תואר שני במשפטים באוניברסיטת חיפה. סיימתי את הלימודים, עברתי את המבחן. יום למחרת כבר היה ברור לי מה אני אעשה כשאהיה גדול: החלטתי לפתוח משרד שמסייע לאנשים שנקלעו לקשיים כלכליים".

"אז כבר ידעתי, שכאשר אתה נלחם עבור כל לקוח – והייתי במשרד כל יום, כל היום – אתה לאט לאט מתקדם. לא היה תיק שוויתרתי עליו. אם התקבלה החלטה לא טובה בעיניי, הייתי מגיש ערעור על חשבוני. אין תיק שלא היה מסתיים בניצחון".

"התוצאות עשו את שלהן. לאט לאט התקדמתי ופתחתי משרד של כמעט 80 מטר בתל אביב. הכרתי את מר זיו להב, שותף שלי לדרך, לחיים ולעסקים שונים. מר להב הגיע מעולם העסקים והראייה שלו הייתה שונה משל עורכי דין. החיבור ביננו היה טבעי. האג'נדה נחלה הצלחה רבה".

"המשרד של ה 80 מטר גדל והתפתח למשרד של 1,000 מטר בתל אביב בקמה 41 במגדלי מידטאון. לאחר הקמת סניף תל אביב וניצחון אחר ניצחון בתיק המשרד גדל וגדל. פתחנו מחדש את המשרד בחיפה וכן משרדים בבאר שבע וניו יורק".

"בשנת 2017 בהיותי בן 35 נבחרתי לפורום ראשי 25 המשרדים הכי גדולים בארץ והייתי העו"ד הכי צעיר שעושה זאת. עד היום ייצגתי עשרות אלפי אנשים".

לפני כשלוש שנים לערך חיפה הזדעזעה כשפורסם שאימך התאבדה.

"לפני כמה שנים נחתה עלינו במשפחה טרגדיה נוספת והיא מותה הפתאומי של אימי ללא כל הסבר. התיק במשטרה נסגר כאשר נטען שם שהיא נפלה מקומה גבוהה בבניין בסביוני דניה. זה הכה בי ובמשפחתי כרעם ביום בהיר. באותה השנה לאחותי נולד הבן הבכור והיא סוף סוף זכתה לנכד".

"את החתונה שלי בשנת 2018 היא לא זכתה לראות וכך גם לא את ביתי הבחורה קאיה שנולדה לפני שנה וחצי. אשתי מקפידה להביא את קאיה הרבה למשרד ואני כולי תקווה כי ככל שהשנים יעברו המשרד יהפוך חלק בלתי נפרד ממנה עד ליום שבו היא תשתלב בו".

"תוך כדי העבודה אני משתתף בוועדות שונות של הכנסת. כיהנתי כסגן יושב ראש פורום הוצאה לפועל ארצי בלשכת עורכי הדין, אני מעביר הרצאות לעורכי דין ולציבור, מתנדב, מייצג פרו בונו במסגרת תוכניות סיוע ומשתדל לדאוג לעתיד טוב יותר לאזרחי ישראל. הכל במטרה אחת: להילחם לטובת האזרחים ולקדם חוקים שיעזרו ויתרמו בעולם המשפט. לעשות את כל מה שחלמתי, ולא הגשמתי, עבור אבא שלי".


שתפו באהבה

אודות המחבר

Avatar photo

ענת שקד

ענת שקד - וכולם מדברים עליך
משפיענית רשת
ניהול תוכן
עיתונאית
משרד יחסי ציבור ויעוץ תקשורת

השארת תגובה